Pożyczka pod zastaw, czy warto z niej skorzystać?


Czym jest i co możemy zastawić?

Pożyczka pod zastaw, czy warto z niej skorzystać? źródło zdjęcia: pixabay.com

W dzisiejszych czasach posiadamy szeroki wybór usług finansowych dostępnych na rynku, gdzie możemy znaleźć odpowiednią dla siebie pomoc. Coraz to bardziej popularne stają się pożyczki pozabankowe, gdyż firmy pożyczkowe mniej rygorystycznie podchodzą do wymagań wobec klienta oraz cały proces wnioskowania przebiega znacznie szybciej w porównaniu do procedur kredytowych w bankach. Pożyczkodawcy wprowadzają wiele rodzajów usług między innymi jest to pożyczka pod zastaw. Czym jest tego rodzaju usługa i co możemy zastawić w zamian za pożyczkę pieniędzy?

Pożyczka pod zastaw bazuje na ograniczonym prawie rzeczowym, które ustanawia się w celu zabezpieczenia wierzytelności. Jest ona pewną gwarancją dla pożyczkodawcy na wypadek gdyby pożyczkobiorca nie był w stanie spłacić zobowiązania. Tak jak przy każdym typie pożyczki podpisywana jest umowa pomiędzy stronami, w której określane są warunki, a pożyczkodawca może zainteresować się, na jaki cel pożyczamy dana kwotę. Warto dokładnie przeanalizować przygotowaną umowę i sprawdzić czy nie ma jakiś niezgodności oraz jakie warunki zostały nam zaproponowane. Standardowo przed przyznaniem nam określonej kwoty badana jest zdolność kredytowa w bazach informacji gospodarczej i to od niej w głównej mierze zależy, jaka kwota zostanie przyznana.

Zabezpieczeniem przy tego rodzaju pożyczki mogą być nieruchomości a także ruchomości, czyli wszelkiego rodzaju rzeczy np. mieszkanie, dom, auto bądź drobny sprzęt AGD i RTV. Wysokość przyznanej kwoty, również zależy od wartości rzeczy, którą chcemy zastawić. Im większa wartość zabezpieczenia, tym możemy liczyć na wyższą wartość pożyczki, jednak kwota, o jaką wnioskujemy nie może przekroczyć wartości zastawianych przedmiotów. Warto wspomnieć, że częstym przypadkiem jest pożyczka pod zastaw nieruchomości. Umowa w tego typu usłudze spisywana jest w obecności notariusza i jest traktowana, jako akt notarialny. W tym wypadku, część praw własności przechodzi na wierzyciela i w wyniku braku spłaty własność przechodzi na pożyczkodawcę. Podobnie dzieje się w przypadku zastawu samochodu, gdzie wierzyciel wpisany jest jako współwłaściciel do dowodu rejestracyjnego. Gdy nie dokonamy spłaty, pojazd staje się własnością firmy pożyczkowej, natomiast, jeżeli uregulujemy zobowiązanie, stajemy się jedynym właścicielem auta.

Decydując się na tego rodzaju pożyczkę, możemy uzyskać znacznie wyższe kwoty niż te w przypadku zwykłych pożyczek. Jest to więc dobra opcja dla osób, które otrzymały odmowę kredytu gotówkowego. Oczywiście jak już wcześniej zostało wspomniane, wysokość pożyczki zależy od naszej zdolności kredytowej oraz wartości rzeczy, jaką chcemy zastawić. Tak jak dzieje się to w przypadku kredytu w banku, możemy liczyć również na dodatkowe opłaty między innymi jest to prowizja oraz oprocentowanie, które z reguły są dość wysokie. Pamiętajmy, że przy każdym rodzaju pożyczania pieniędzy należy zachować zdrowy rozsądek i dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, aby w razie czego móc spłacić zobowiązanie, gdyż bardzo łatwo zapętlić się w jeszcze większy dług i narobić sobie przy tym dużych kłopotów tracąc swój majątek.

Ważnym aspektem jest również wybór odpowiedniej, rzetelnej i zaufanej firmy pożyczkowej, gdyż na rynku możemy spotkać się z wieloma wyłudzeniami przy pomocy pożyczek pod zastaw naszego mienia. Możemy sprawdzić pożyczkodawcę weryfikując KRS. Jeżeli dana firma się tam nie znajduje, należy uważać. Jeśli nasze zabezpieczenie to mieszkanie bądź dom warto też sprawdzić jeszcze rejestr firm pożyczkowych KNF.

Jeżeli obawiamy się opcji pożyczenia pod zastaw, możemy skorzystać z innych ofert np. pożyczek na raty. Dobrą opcją jest też skorzystanie z darmowych chwilówek, nie ponosimy wtedy dodatkowych kosztów za prowizje, odsetki, jednak tak jak w każdym przypadku zachowajmy rozsądek w pożyczaniu i przed skorzystaniem przeanalizujmy swoje możliwości finansowe.

Czy ten artykuł był pomocny? Dodaj swoją ocenę.

Ocena: 6.00 (głosy: 2)

Komentarze


avatar

Roberto

5 miesięcy temu
Jednak chyba nie warto
avatar

Krycha

rok temu
Polecam zastanowić się 2 razy przed zastawieniem samochodu albo nieruchomości. A nawet 3 razy.

Najwyżej oceniane pożyczki

 • 1. Lendon

  Ocena 8.36
  Opinie 314

 • 2. Finbo

  Ocena 8.33
  Opinie 72

 • 3. Wonga

  Ocena 8.30
  Opinie 390

 • 4. Vivus

  Ocena 8.12
  Opinie 297

 • 5. Chwilówkomat

  Ocena 8.04
  Opinie 260

 • 6. BigCredit

  Ocena 7.91
  Opinie 11

 • 7. Extraportfel

  Ocena 7.89
  Opinie 418

 • 8. Pożyczkomat

  Ocena 7.82
  Opinie 194

 • 9. Miloan

  Ocena 7.79
  Opinie 238

 • 10. MoneyMan

  Ocena 7.78
  Opinie 161

 • 1. LoanMe

  Ocena 8.20
  Opinie 15

 • 2. Lendon Raty

  Ocena 8.15
  Opinie 93

 • 3. Funeda

  Ocena 7.36
  Opinie 78

 • 4. LendUp

  Ocena 7.08
  Opinie 24

 • 5. Yolo

  Ocena 6.87
  Opinie 15

 • 6. HapiPożyczki

  Ocena 6.84
  Opinie 74

 • 7. Ratkomat

  Ocena 6.80
  Opinie 30

 • 8. Zaplo

  Ocena 6.51
  Opinie 89

 • 9. SMS Kredyt

  Ocena 6.37
  Opinie 75

 • 10. Ferratum Money

  Ocena 6.21
  Opinie 43