Odstąpienie od umowy pożyczki – czy jest to możliwe?


Czy mamy prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni?

Odstąpienie od umowy pożyczki – czy jest to możliwe? źródło zdjęcia: https://pixabay.com

Weryfikacja przyznania pożyczki przebiegła pomyślnie, zawarliśmy umowę z firmą pożyczkową, a pieniądze są już na naszym koncie. Okazało się jednak, że sytuacja materialna uległa polepszeniu lub z innych przyczyn nasza decyzja o pożyczeniu pieniędzy uległa zmianie i chcemy zrezygnować z umowy. Czy mamy taką możliwość?

Prawo odstąpienia od zawartej umowy posiadają obie strony w terminie do 14 dni. Nie zwalnia to mimo wszystko pożyczkobiorcy z obowiązku zwrotu pożyczonej kwoty oraz odsetek z dni, w których posiadał pożyczone pieniądze.

Obowiązkiem instytucji udzielającej pożyczki, kredytu jest poinformowanie klienta o możliwości odstąpienia od umowy w terminie 14-dniowym. Wzór powinien być załączony do każdej umowy. Firmy traktują ten termin różnie, jedne od daty podpisania umowy, drugie od wpływu pieniędzy na konto bankowe. Najlepiej zapoznać się z ta informacją przed decyzją o odstąpieniu od umowy, aby dotrzymać odpowiedniego terminu.

Należy pamiętać, że takie prawo posiada również druga strona. Co to oznacza? Firma pożyczkowa, bank może w każdej chwili zażądać spłaty pożyczonej kwoty.

W jaki sposób złożyć odstąpienie:

Wypełniony dokument zwierający numer umowy pożyczkowej, daty zawarcia umowy, terminu wpłaty pieniędzy na konto, wysokości pożyczonej kwoty oraz wszelkich kosztów dodatkowych możemy wysłać bezpośrednio na adres instytucji pocztą, mailem lub faksem, a także możemy dostarczyć osobiście. W sytuacji, gdy kierujemy pismo pocztą, najlepiej wysłać je listem poleconym i zachować potwierdzenie wysyłki, ponieważ liczy się data stempla pocztowego, a nie data dostarczenia.

Czy ponosimy koszty odstąpienia?

Pożyczkobiorca nie ponosi dodatkowych kosztów odstąpienia od umowy. Odstąpienie jest jednym ze sposobów zakończenia umowy, a jego celem jest doprowadzenie do sytuacji prawnej i faktycznej obydwu stron sprzed podpisania umowy. Instytucja udzielająca pożyczki zobowiązana jest do zwrotu prowizji oraz opłat np. ubezpieczenia, które zostały pobrane podczas udzielania pożyczki. Naszym obowiązkiem jest jednak spłata całkowitej kwoty oraz odsetek za dni, w których korzystaliśmy z pożyczonej kwoty jednorazowo bez możliwości spłaty w ratach. Spłatę należy wykonać jak najszybciej, mimo iż ustawa określa termin spłaty na 30 dni, ponieważ za każdy dzień naliczane będą odsetki.

Wypowiedzenie umowy a odstąpienie?

Określenia te często są stosowane zamiennie ze względu na to, że są to oświadczenia tylko jednej ze stron umowy. Należy jednak pamiętać, że wypowiedzenie, jak i odstąpienie stanowią różne sposoby zakończenia umów pomiędzy stronami. Pojęcie wypowiedzenia ma z reguły zastosowanie do umów o charakterze ciągłym, natomiast odstąpienie do umów o charakterze ciągłym, jak i jednorazowym. Skutek wypowiedzenia umowy dotyczy przyszłości, czyli po złożeniu oświadczenia instytucja zaprzestaje świadczenia usług w określonym momencie, czyli nie powoduje przekreślenia części umowy, która została już wykonana. W przypadku odstąpienia, skutki sięgają przeszłości, a zawarta umowa traktowana jest jako niebyła. Strony zwracają sobie wszystko, co dotychczas świadczyły, w zakresie jakim jest to możliwe. Są to główne różnice, które rozróżniają oba pojęcia.

Czy ten artykuł był pomocny? Dodaj swoją ocenę.

Ocena: 9.00 (głosy: 2)

Komentarze


avatar

Kalinka

2 lata temu
Mi się udało odstąpić bez większych problemów. Pani konsultant dokładnie wyjaśniła jak to zrobić i jak wysłać takż byłam mile zaskoczona.
avatar

Klaudyna

2 lata temu
Zdarzyło mi sie raz odstąpić od umowy z parabankiem. Niby w ustawie jest 30 dni na zwrot a firma dawała mi zaledwie kilka dni do spłaty wszystkiego.
avatar

pati

2 lata temu
To prawda nękaja i przypominają, żeby spłacić jak najszybciej i jak to ma się do ustawy...
avatar

Arturo

2 lata temu
Jak ostatnio brałem pozyczkę to chyba nie było informacji, że moge odstapić od umowy w ciągu 14 dni. Jak bede jeszcze potrzebował wziąć to zwrócę uwage czy taki druk jest dołączony. Ogólnie najlepiej jakby podczas weryfikacji telefonicznej była informacja, że można zrezygnowac w razie czego. No ale zazwyczaj jest tak, że klient sam sobie musi wszystko wiedzieć i doczytać.
avatar

yoga

2 lata temu
Dobrze wiedzieć, że można w razie czego zrezygnować a koszty zawsze trzeba jakieś ponieść no trudno. Narazie nie miałam okazji odstąpic od umowy ale może kiedyś te informację mi się przydadzą. Dzięki za info że taki druk powinien być załączony do każdej umowy.
avatar

dave_i1

2 lata temu
Wszystko spoko, tylko te odsetki...

Najwyżej oceniane pożyczki

 • 1. Lendon

  Ocena 8.33
  Opinie 318

 • 2. Finbo

  Ocena 8.32
  Opinie 76

 • 3. Wonga

  Ocena 8.30
  Opinie 391

 • 4. Vivus

  Ocena 8.12
  Opinie 302

 • 5. Chwilówkomat

  Ocena 8.09
  Opinie 268

 • 6. Extraportfel

  Ocena 7.90
  Opinie 424

 • 7. BigCredit

  Ocena 7.87
  Opinie 15

 • 8. Miloan

  Ocena 7.80
  Opinie 241

 • 9. MoneyMan

  Ocena 7.80
  Opinie 163

 • 10. Niewielka Pożyczka

  Ocena 7.64
  Opinie 141

 • 1. LoanMe

  Ocena 8.29
  Opinie 21

 • 2. Lendon Raty

  Ocena 8.14
  Opinie 94

 • 3. Wonga

  Ocena 8.00
  Opinie 3

 • 4. Ekspres Kasa

  Ocena 7.58
  Opinie 149

 • 5. Kasa Tak!

  Ocena 7.45
  Opinie 155

 • 6. Funeda

  Ocena 7.38
  Opinie 79

 • 7. LendUp

  Ocena 7.20
  Opinie 25

 • 8. HapiPożyczki

  Ocena 6.99
  Opinie 79

 • 9. Ratkomat

  Ocena 6.80
  Opinie 30

 • 10. Yolo

  Ocena 6.60
  Opinie 20