Jak można sprawdzić czy znajdujemy się w BIG InfoMonitor?


Czym jest baza BIG InfoMonitor i kiedy możemy zostać do niej wpisani?

Jak można sprawdzić czy znajdujemy się w BIG InfoMonitor? źródło zdjęcia: pixabay.com

Wiele firm pożyczkowych dostępnych na rynku przed udzieleniem pożyczki bada zdolność kredytową przyszłego klienta poprzez weryfikację w istniejących bazach dłużników, dzięki czemu ma możliwość zmniejszenia ryzyka kredytowego. Do najpowszechniejszych baz należą BIK, KRD, BIG ERIF, a także BIG InfoMonitor. Na naszej stronie zostały opisane już bazy KRD, BIK oraz BIG ERIF.  Przyjrzymy się, zatem bliżej, czym jest BIG InfoMonitor i jak można sprawdzić czy znajdujemy się w BIG InfoMonitor?

Do baz dłużników trafiamy przede wszystkim za opóźnienia w spłatach zaległych zobowiązań wobec danego podmiotu. Wpisu do takich baz dokonują firmy pożyczkowe, banki, przedsiębiorcy oraz inne instytucje finansowe, a nawet konsumenci. Pożyczkodawca przed wydaniem decyzji sprawdza pożyczkobiorcę w dostępnych bazach, jednak nie musi to robić we wszystkich dostępnych na rynku, jest to uzależnione od obowiązującej ich współpracy. Weryfikacja klienta obrazuje jego rzetelność oraz aktualną sytuację finansową. Warto, więc zadbać o to, aby przed przystąpieniem do wniosku pożyczkowego stowrzyć pozytywną historię, a zwiększy to szanse otrzymania pożyczki i innej pomocy finansowej.

Czym jest BIG InfoMonitor?

BIG InfoMonitor, czyli Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A zajmuje się przechowywaniem, przyjmowaniem oraz udostępnianiem informacji gospodarczej na temat zadłużenia przedsiębiorców i konsumentów, ale także o terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań. Udostępnia również dane znajdujące się w bazach BIK i Związku Banków Polskich.

Współpraca z BIG Infomonitor

Jeżeli zakładamy konto na platformie BIG InfoMonitor tylko i wyłącznie do pobrania raportu o przedsiębiorcy, o sobie, raportu zapytań oraz raportu o dokumencie nie musimy wiązać się umową. W tym przypadku wystarczy, że założymy BIGKonto i dołączymy skan dowodu osobistego. Inaczej jest w przypadku, jeśli chcemy wpisać dłużnika do rejestru. Aby to uczynić, należy podpisać umowę z BIG InfoMonitor. Podpisanie umowy nie wiąże się z kosztami, zawierana jest ona w celu potwierdzenia tożsamości oraz możliwości korzystania z usługi wpisania dłużników.

Podpisując umowę należy również zarejestrować się do panelu i w zakładce Umowa dołączyć skan dowodu, następnie wygenerować umowę i podpisać ją. W dwóch egzemplarzach przesłać pocztą do BIG InfoMonitor. Po weryfikacji dokumentów dostaniemy informację zwrotną drogą mailową.

Jak można sprawdzić czy znajdujemy się w BIG InfoMonitor?

Sprawdzenie, czy znajdujemy się w bazie BIG InforMonitor jest bardzo proste i szybkie. Zakładamy konto na oficjalnej stronie, potwierdzając założenie profilu poprzez link aktywacyjny wysłany na email. Następnie podajemy dane osobowe i przesyłamy dwustronny skan dowodu osobistego. Czy jest to, aby na pewno bezpieczne? Otóż skany te wgrywane są bezpośrednio na Twoim osobistym profilu, który jest odpowiednio zabezpieczony i zaszyfrowany przed ewentualną próbą wyłudzenia danych osobowych.  Na koniec weryfikowane są dane osobowe oraz skan dowodu osobistego pod względem poprawności, a o zakończeniu procesu zostaniesz powiadomiony droga mailową w wyniku, czego Twoje konto stanie się aktywne. Od tego momentu możemy zamówić bezpłatnie raport o swoich obecnych zaległościach, można go generować raz na 6 miesięcy. Częstsze zamówienie raportu kosztowało będzie 10.50 zł każdorazowo. Mamy też możliwość pobrania raportu zapytań, czyli dowiemy się, kto pytał o nas w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Cennik przedstawia się podobnie jak w przypadku raportu o swoich zaległościach.

Kiedy może pojawić się o nas wpis w BIG InfoMonitor?

Jak już wyżej zostało wspomniane, z reguły do baz dłużników trafiamy wtedy, gdy spóźnimy się ze spłatą zobowiązania. Są jednak pewne warunki do spełnienia, aby zostać wpisanym do listy dłużników. Przede wszystkim wysokość kwoty z jaką zalegamy. Aby dług został wpisany musi ona wynosić minimalnie 200 zł. Ważna jest również ilość dni spóźnienia i jest to minimum 30 dni. Wpis w rejestrze utrudni nam wzięcie kredytu, pożyczki, sprzętu na raty, zakupu samochodu na raty gdyż dla podmiotu pożyczającego widniejemy jako niewiarygodny klient.

Czy każdy może dopisać dłużnika?

Jeżeli jesteś konsumentem posiadającym PESEL/NIP oraz numer dokumentu tożsamości, a także tytuł wykonawczy z sądu, który potwierdza Twoje roszczenia wobec podmiotu możesz dopisać swojego dłużnika do rejestru BIG InfoMonitor. W sytuacji, gdy wyślemy bezpłatne „wezwanie do zapłaty” i nie otrzymamy w ciągu 14 dni zwrotu zawrotu zadłużenia, możemy podpisać umowę z BIG InfoMonitor i wpisać takiego dłużnika na listę. Opłata pobierana jest jednorazowo w wysokości 69 zł.

W jaki sposób mogę usunąć negatywny wpis w BIG InfoMonitor?

Mamy możliwość pozbycia się negatywnego wpisu w bazie poprzez uregulowanie w całości zaległego zobowiązania. Obowiązkiem wierzyciela w tym przypadku jest poinformowanie rejestru o pełnej spłacie długu, ma na to do 14 dni, jeżeli tego nie wykona grozi mu grzywna w wysokości 30 tys. zł.(zgodnie z art.47 Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 r.) . Możemy oczywiście sprawdzić, czy zostało to dokonane, pobierając aktualny raport na swój temat. Po pełnej spłacie nie widniejemy już jako dłużnik, a nasze szanse na otrzymanie w przyszłości pomocy finansowej zwiększają się. Pamiętajmy, aby oczywiście dokładnie przemyśleć decyzje i wybrać taką kwotę, która nie przerośnie naszych możliwości.

Czy ten artykuł był pomocny? Dodaj swoją ocenę.

Ocena: 9.00 (głosy: 2)

Komentarze


avatar

tyow

rok temu
temat bigu w zasadzie wyczerpany

Najwyżej oceniane pożyczki

 • 1. Lendon

  Ocena 8.36
  Opinie 314

 • 2. Finbo

  Ocena 8.33
  Opinie 72

 • 3. Wonga

  Ocena 8.30
  Opinie 390

 • 4. Vivus

  Ocena 8.12
  Opinie 297

 • 5. Chwilówkomat

  Ocena 8.04
  Opinie 260

 • 6. BigCredit

  Ocena 7.91
  Opinie 11

 • 7. Extraportfel

  Ocena 7.89
  Opinie 418

 • 8. Pożyczkomat

  Ocena 7.82
  Opinie 194

 • 9. Miloan

  Ocena 7.79
  Opinie 238

 • 10. MoneyMan

  Ocena 7.78
  Opinie 161

 • 1. LoanMe

  Ocena 8.20
  Opinie 15

 • 2. Lendon Raty

  Ocena 8.15
  Opinie 93

 • 3. Funeda

  Ocena 7.36
  Opinie 78

 • 4. LendUp

  Ocena 7.08
  Opinie 24

 • 5. Yolo

  Ocena 6.87
  Opinie 15

 • 6. HapiPożyczki

  Ocena 6.84
  Opinie 74

 • 7. Ratkomat

  Ocena 6.80
  Opinie 30

 • 8. Zaplo

  Ocena 6.51
  Opinie 89

 • 9. SMS Kredyt

  Ocena 6.37
  Opinie 75

 • 10. Ferratum Money

  Ocena 6.21
  Opinie 43